Často kladené otázky

Devenal je liekObsahuje mikronizované flavonoidy (kombinácia diozmínu a hesperidínu), ktoré  najpoužívanejšou liečbou chronickej žilovej nedostatočnosti (kŕčové žily, ťažké a opuchnuté nohy). Používa sa tiež na liečbu akútnej hemoroidálnej epizódy. Lieky sú na rozdiel od výživových doplnkov určené na liečbu a prevenciu chorôb, musia preukázať svoju účinnosť a bezpečnosť. Kontrola liekov je v kompetencii Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. 

Devenal 500 mg filmom obalené tablety je voľnopredajný liek, jeho výdaj je možný bez lekárskeho predpisu vo všetkých veľkostiach balení. Je dostupný v balení 60 tabliet, ale aj vo výhodnom balení 180 tabliet na 3 mesiace liečby. Prípravky na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti lekári bežne predpisujú, aj vy môžete dostať na Devenal lekársky predpis, ale nie je podmienkou výdaja lieku Devenal v lekárni. 

Devenal 500 mg sa užíva spoločne s jedlom 2x denne, a to na obed a večer. Toto dávkovanie je určené na liečbu chronickej žilovej nedostatočnosti. V prípade hemoroidálnej epizódy sa Devenal užíva krátkodobo, bez porady s lekárom iba 15 dní, a to v nasledujúcom dávkovaní: prvé 4 dni užívajte 3 tablety 2x dennenasledujúce 3 dni užívajte 2 tablety 2x denne a potom pokračujte 1 tabletou 2x denne v udržiavacom dávkovaní. 

Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. 

Devenal sa má užívať počas jedla. Devenal nie je vhodné užívať na prázdny žalúdok. 

Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek. 

Z dôvodu všeobecného preventívneho opatrenia sa má vyhnúť užívaniu tohto lieku počas tehotenstva a dojčenia. Kvôli nedostatku údajov, ktoré sa týkajú vylučovania do materského mlieka, sa neodporúča užívať tento liek počas dojčenia. 

Doteraz nie sú známe žiadne interakcie s inými liekmi, rozsiahle skúsenosti po uvedení lieku na trh neodhalili žiadne interakcie medzi inými liekmi a mikronizovanými flavonoidmi, ktoré obsahuje Devenal. 

Devenal 500 filmom obalené tablety neobsahuje laktózu ani lepok, tzn. je bezgluténový. 

Doba nástupu účinku lieku je vždy individuálna a závisí na celkovom stave pacienta vrátane závažnosti ochorenia žíl. Vo väčšine prípadov je účinozrejmý po niekoľkých dňoch až týždňochžete ho pozorovať ako zníženie opuchu nôh a ich bolestivosti. Ak sa do 6 týždňov liečby príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti liekom Devenal nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára alebo lekárnika. Devenal nepomáha pri znižovaní opuchu dolných končatín, ak sú spôsobené ochorením srdca, pečene alebo obličiek. Váš lekár určí, či potrebujete užívať Devenal naďalej, a stanoví celkovú dĺžku liečby. Po vysadení liečby zvyčajne účinok ešte niekoľko dní pretrváva. 

Angiológia je odbor vnútorného lekárstva, ktoré sa zaoberá diagnostikou a nechirurgickou terapiou ochorení ciev (tepny, žily, lymfatické cesty). 

Kŕčové žily (varixy) je bežné označenie pre ochorenie povrchového žilového systému. Žily  zväčšené, zohýbané a rozšírené. Na začiatku ochorenia pozorujeme tzv. metličky, neskôr typické mod kresby na nohách, ktoré môžu vyústiť až do závažného stavu, napr. otvorený vred predkolenia. Pokiaľ na sebe pozorujete príznaky žilového ochorenia, poraďte sa s lekárom. 

Faktorov je mnoho. Udáva sa, že nejakou formou žilového ochorenia trpí polovica dospelej populácie rozvinutých krajín. Najväčším rizikovým faktorom je dedičná predispozícia, životní štýl (dlhodobé státie alebo naopak sedenie napr. v zamestnaní) a ďalšie. Rizikovým faktorom je aj ženské pohlavie a väčší počet tehotenstiev.